WordPress Yeni Widget Oluşturma

WordPress Yeni Widget Oluşturma

WordPress’de yeni bir widget (bileşen) oluşturmak için belirli bir sınıfa ihtiyacınız vardır. Bu sınıfta olması gereken bazı metotlar ve değerler mevcuttur. Bunlar sayesinde temanıza yada eklentiniz üzerinden WordPress’e yeni bir bileşen (widget) ekleyip kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte bir widget sınıfı bulunmaktadır.

Bu sınıf oluşturulan basit bit text widgetidir. Bu sınıfı temanızın yada plugininizin içine include etmeniz gerekmektedir.

  •  __construct(): Bu alanda widget’ın adı ve açıklaması belirlenir.
  • update(): Bu metot ile gelen yeni değer return edilir ve veritabanına eklenir. İstenilirse bu metot ile gelen veriler üzerinde işlemler yapılabilir.
  • form(): Admin arayüzünde görülen widget (bileşen) oluşturulur. Bu alanda widget’dan alınması gereken veriler yada gösterilmesi istenen veriler bu metotta yer alır.
  • widget(): Arayüzde gösterilen widget verileri bu metot üzerinde yer alır.

Sınıfımızı oluşturduk gerekli widget ayarları tamam. Ancak bunun yanı sıra widget’ı wordpress’i tanıtmaya. temamızın yada pluginimizin içinde aşağıdaki tanımlamaları yapmalıyız.

register_widget metotu ile widgetimizi wordpress’e tanıttık. Artık temamızın bileşenlerinde bu widgeti görebiliriz. Kullanabiliriz..