RSpec ile Test Odaklı Kod Geliştirme – I

RSpec ile Test Odaklı Kod Geliştirme – I

Ruby gelişticilerinin bir çoğunun kabul ettiği, hatta ruby paket yöneticisi olan gemlerde kullanılan bir test mekanizması olan  RSpec kullanımını elimden geldiğince bu yazı dizisinde anlatmaya çalışacağım.

RSpec Nedir?

Ruby dili ile yazılmış, ruby kodlarınızın testlerinde kullanılan bir test çatısıdır. Bu çatı bir çok geliştirici tarafından kabul görür. Ancak ruby var sayılan olarak Unit Test destekler.

RSpec ile ilk test kodlarımızı yazmaya başlayalım. Bunun için öncelikle rspec kurmalıyız.

“rspec” adında bir klasör oluşturduk. Bu klasörde de yazacağımız klasör olan “src” ve testlerimizi yazacağımız “test” klasörlerini oluşturuyoruz.

Testlerimizi yapacağımız basit bir kitaplık sınıfımızın olduğunu düşünelim. Bu sınıf ile bir json dosyasından kayıtlı kitapları çekip ekranda gösteriyoruz. Buna göre test kodlarımızı hazırlamaya başlayalım.

describe ile oluşturacağımız testi tanımlıyoruz. Burada istediğiniz bir tanım girebilirsiniz elbette, fakat oluşturulan testler ne kadar kodlarınız ile ilişkili isimler içerirse o kadar iyi olacaktır.

“Kitap” adında bir sınıfım olacağı için, describe olarak ‘Kitap’ değerini verdim. it ise oluşturulan testin tanımını kapsar. Böylelikle hangi testin ne gibi bir sonuç vermesi gerektiğini kolaylıkla ayırt edebiliriz.

Oluşturulan test dosyasını çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir sonuç dönmesi beklenmektedir.

Ekran çıktısında olduğu gibi bir adet örneğimiz mevcut ve 0 hata almışız. İlk testimiz başarılı bir şekilde çalıştı 🙂

‘Kitapları getir’ görevini aşağıdaki gibi düzenleyip yeniden çalıştıralım. Bu düzenleme ile kodumuz exception vereceği için testimizden geçmemesini beklemekteyiz.

Konsol çıktımız;

Görüldüğü gibi hata aldığımız testin tanımı ve görevi konsol çıktımızda yer alıyor.

Bu yazımızda RSpec kurulumu ve basit bir test kodu oluşturduk. Diğer yazımızda testimizi daha detaylı olarak ilerleteceğiz. İyi kodlamalar..