1 min read

IDE Önerileri (PHP, HTML, CSS, Javascript)

Yazılımcıların aralarında en çok tartışığı konulardan birincisi Framework, ikincisi IDE’dir. Framework her ne kadar .NET üzerinde tartışılmasa da PHP yazanların sıkça duyduğu bir konudur. Ancak bu yazıda biz ikinci konuya değinip IDE tartışmasına kendi ismimize de yazdıracağız 🙂

Web teknolojilerin gelişmesiyle beraber geliştiricilerin işini hafifletmek için IDE’ler de gelişti ve piyasada bir birleriyle sıkı markaja girdiler. Bir çok IDE’nin olması tabi ki güzel ihtiyaçların alternatifler oluyor ancak iş tartışmaya gelince bir sorun gibi oluveriyor nedensiz. Bu yazıda size kendi fikrimce tavsiye edebileceğim editörlerden bahsedeceğim.

PhpStorm

IDE’ler arasında en babayiğidi gördüğünüz programdır. Bir çok web programıyla stabil olarak çalışan bu editör kendi içerisinde aynı zamanda bir debug olayı ile yazarken hatalarınızı görüp çözmenize olanak sağlar. Windows, Linux ve Mac’e uyumlu olan bu program Lisans ücreti ile tamamen sizin olabiliyor ayrıca denemek için belirli bir gün sınırı içerisinde Demo versiyonunu deneyebilirsiniz. Bir çok tema ve eklentiye sahip bu ide’yi kesinlikte sakin bir kafayla test etmenizi öneririm.

http://www.jetbrains.com/phpstorm/

Sublime Text

İkinci olarak mutlaka bilgisayarınızda yer alması gereken bir text editörüdür .kendilerini Windows, Mac, Linux üzerinde stabil çalışan bir programdır Ücretli sürümü ile Ücretsiz arasında bulunan tek fark yazdığınız kodu kayıt ederken “Ücretini ödeyip kullanmaya devam etmek ister misin ağabey?” gibisinden bir soru sormasıdır. Tema desteği bulunan bir editör ve çeşitli pluginler ile ide haline gelebilir.

http://www.sublimetext.com/

NetBeans IDE

NetBeans ailesinin bir üyesidir sadece html, css, php değil bir çok dili destekler kendileri üçüncü tercihim olma sebebi ise tamamen hantal çalışmasıdır (benim gözlemlediğim şekilde) paketlerin içeriği mevcuttur ve istediğiniz paketi indirerek bilgisayarınızda sadece o dilin ide’siymiş gibi bir imaja bürünebilir. Tema desteği ve pluginleri mevcuttur. Ücretsizdir.

https://netbeans.org/features/php/

Düzenleme – 18 Kasım 2015: Sublime Text başlığında “IDE” tanımı, “Text Editörü” olarak güncellendi.