DigiturkPlay’i Mac OS X ve Linux’da Çalıştırma

DigiturkPlay’i Mac OS X ve Linux’da Çalıştırma

2018 – 2019 süper liginin başlamasıyla benim gibi digiturkplay satın alan bir çok kullanıcının karşılaştığı bir sorunun çözümünden bahsedeceğim bu yazıda.

Digiturkplay uygulamasını satın aldıktan sonra canlı yayına girdiğimde öncelikle beklediğim gibi Flashplayer kurulumu gerekli olduğunu söyledi uygulama. Kurulumu gerçekleştirdikten sonra tekrar yayına girdiğimde bu sefer bir “exe” uygulamasını indirip kurmam gerektiğini söyledi fakat bir sorun vardı. Ben Mac OS kullanıyorum 🙂 Aynı şekilde diğer cihazım da Debian kurulu bir linux bilgisayar 🙂

İlk lig maçını ne yazık ki mobilden takip etmek zorunda kaldım. Sonraki hafta maça 2 saat kala soruna el atmak için biraz araştırmaya giriştim fakat ne yazık ki digiturk web sitesinde sorunla ilgili bir çözümden bahsetmemişler. İncelediğimde benden kurmam istediği exe uzantılı uygulamanın adının “octoshape” olduğunu fark ettim ve araştırmaya girdim.

Optoshape uygulamasının Akamai’ye ait bir uygulama olduğunu community sayfasında Mac OS ve Linux için desteklerini görmüş olmam beni gayet mutlu etti.

İlgili sayfaya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Gerekli kurulumu gerçekleştirdikten sonra ilgili yayın sayfasını yenileyerek canlı yayına erişebilirsiniz.

https://community.akamai.com/customers/s/article/Octoshape-Application-Client-for-Windows-OS-X-and-Linux?language=en_US

İyi seyirler 🙂