Aptana Studio 3 Ubuntu/Debian Kurulumu

Aptana Studio 3 Ubuntu/Debian Kurulumu

Aptana Studio bir java uygulaması olduğu sisteminizde JDK uygulamaları olmalıdır. Eğer sisteminizde bir JDK uygulaması yoksa aşağıdaki adımları uygulayarak bir JDK uygulaması kurabilirsiniz.

JDK Kurulumu

Alternatif olarak aşağıdaki paketleri de kurabilirsiniz

 Aptana Studio İndirilme İşlemi

Aptana Studio 3’ü kendi resmi sitesinin Download bölümünden indirebilirsiniz.

Aptana Studio Unzip Edilmesi ve Taşınması

Aptana studio zip arşivi olarak indirildiğini varsayıyorum. Şu anda benim sistemimde Download klasöründe yer almaktadır. O yüzden terminalde önce zip arşivinin olduğu dizine girmenizde yarar var.

[] parantez içinde verilen sizin sisteminize indirdiğiniz Aptana sürümüdür. Kullandığınız mimariye göre 32 veya 64 bit olarak dosyanın ismi ve versiyonları değişkenlik gösterebilir. Çıkarılan dosyalar /opt dizinin altına taşınıyor.

Aptana Studio 3 Kısayollarının Eklenmesi

Aptana Studio’ya /opt dizinin altından terminalden erişebilirsiniz. Ancak her seferinde başlatması zor olacağından sisteminize kısayol olarak eklemekte yarar var.

AptanaStudio3.desktop adında bir dosya oluşturduk, daha sonra bu dosyayı gedit yada sisteminizde kullandığınız farklı bir text editörü ile açın.

İçine aşağıdaki satırları ekleyip kaydedin.

Aptana Studio kurulumu tamamlanmıştır. Kullandığınız masaüstü yöneticisinin menüsünden yada terminalden Aptana Studio’ya kısayodan erişebilirsiniz.